Wyoming Brewers Festival Homebrew Competition 2021

Awards

Sponsors

Judges

Rusty Brinkman, Brian Brothers, Leo Caselli, Paul Dey, Victor Gabriel, Fred Hirsch, Josh Larsen, Devon Lehman, Gregory Mead, Shawn Miller, Jesse Sevier, David Soules, Kelli Trujillo, Logan Wiley

Judges - Best of Show

Josh Larsen, Shawn Miller, Kelli Trujillo

Stewards

Michael Boesen, Chad Legerski, Allen Stegeman, Ashley Stegeman

By the Numbers

45 Entries 20 Entrants

14 Judges 4 Stewards

16 Placing Entries

Table 1: German & European Beer

7 entries

Judges: Victor Gabriel, Jesse Sevier (Head Judge), David Soules

1st
Gary Boone
Americus Homebrewers Association...
Dunk Tank (10B: Dunkels Weissbier)
2nd
Max Officer
Vienna "Virus" Lager (7A: Vienna Lager)
3rd
Rusty Brinkman
High Plains Drafters [WY]
Park Haus Pils (5D: German Pils)

Table 2: American Ales

8 entries

Judges: Gregory Mead, Shawn Miller, Kelli Trujillo

1st
Paul Dey
High Plains Drafters [WY]
Big Pail Ale Number 13 (18B: American Pale Ale)
2nd
Robert Partin
James River Homebrewers
Sticker: Star Wars Edition (21B7: New England IPA)
3rd
Ernie Smith
Intellectual Brewers Union...
Lrh-All American III (1D: American Wheat Beer)

Table 3: Brown, Porter & Stout

10 entries

Judges: Paul Dey, Devon Lehman

1st
Rusty Brinkman
High Plains Drafters [WY]
Babushka (20C: Imperial Stout)
2nd
Robert Partin
James River Homebrewers
Sarge & In Charge (20A: American Porter)
3rd
Max Officer
"Kyditd" Imperial Stout (20C: Imperial Stout)

Table 4: English Ales

10 entries

Judges: Leo Caselli, Logan Wiley

1st
Greg Aitkenhead & Ernie Smith
Intellectual Brewers Union...
Reclining Hero Esb (11C: Strong Bitter)
2nd
Doug Schmidt
High Plains Drafters [WY]
Pale English Gents (11C: Strong Bitter)
3rd
Ernie Smith
Intellectual Brewers Union...
Lrh-Ern Go Braugh (15A: Irish Red Ale)
HM
Luke Martinson
Proper Pint (12C: English IPA)

Table 5: Specialty Beer

10 entries

Judges: Rusty Brinkman, Brian Brothers

1st
Michael Boesen
Weiz Guys
131 Smoked Dunkel (32A: Classic Style Smoked Beer)
2nd
Paul Dey
High Plains Drafters [WY]
Bear With Me Oud Bruin (23C: Oud Bruin)
3rd
Devon Lehman & Logan Wiley
High Plains Drafters [WY]
Boss Cow Brown (34C: Experimental Beer)

Best of Show

Beer

Judges: Josh Larsen, Shawn Miller, Kelli Trujillo

1st
Paul Dey
High Plains Drafters [WY]
Big Pail Ale Number 13 (18B: American Pale Ale)

Accomplice - Brewfest Brew

1st
Ernie Smith
Intellectual Brewers Union...
Lrh-Ern Go Braugh (15A: Irish Red Ale)

Danielmarks - Brewfest Brew

1st
Luke Martinson
Proper Pint (12C: English IPA)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners